סוגי כתרים

כתר הוא כיסוי החלק הנראה של השן בחומר המחזיר לשן את תפקודה, את צורתה ואת מראה הטבעי.
הכתר מקיף את כל השן. לכן, יש להקטין מעט את השן הקיימת, או להשלימה לאחר טיפול שורש בעזרת מבנה. זאת כדי שניתן יהיה להרכיב מעליה את הכתר.
כתר חרסינה מאוחה למתכת : ישנם 2 חלקים לכתר זה: 1. חלק מתכתי שהוא זה שבמגע עם השן. 2. ציפוי חרסינה בכדי שיהיה דומה ונראה כמו שן טבעית.
כתר כל חרסינה: החלק הפנימי שנמצא במגע עם השן הקיימת – עשוי מחרסינה, כמו גם החלק החיצוני.

ישנם שני סוגים של כתרי כל חרסינה:

(bilayerd crown)

– גם כן עשוי משני חלקים. החלק הפנימי עשוי מחרסינה חרוטה או דחוסה, ומעל קיים ציפוי חרסינה בשכבות כמו בכתר חרסינה מאוחה למתכת. (בכתר ממתכת – המתכת מצופה בשכבות חרסינה). כך טכנאי השיניים יכול להגיע לדרגה אסתטית גבוהה מאוד, מפני שהוא יכול "לשחק" עם צבעים, גוונים ושקיפויות שונות בחלקים השונים של השן.

(monolytic crown)

– כל הכתר (החלק הפנימי והחלק החיצוני) עשוי מיחידה אחת של חרסינה חרוטה מבלוק מוכן, או דחוסה מבלוק מוכן. יתרון כתרים אלה הוא בחוזק שלהם. הם חזקים יותר מכתרים העשויים בשכבות ציפוי, אך כיוון שהם עשויים מגוש מוכן במפעל – הם פחות אסתטיים מהכתרים שעשויים בשכבות.

ניתן לשלב בין שני הסוגים. למשל: כל החלק שבא במגע עם השיניים הנגדיות ומשתתף בלעיסה עשוי מגוש אחד בחריטה או דחיסה. הטכנאי משאיר אזור חיצוני הנראה לעין לציפוי בשכבות, כדי להגיע לרמה אסתטית גבוהה.

חומר השחזור לכתרי כל חרסינה

זירקוניה מול ליטיום דיסיליקט

(e.max) זירקוניה נחשב כיום לחומר השחזור לכתרי כל חרסינה החזק ביותר (עדיין חלש בהרבה ממתכת). יתרון נוסף הוא שאם מבוצע בצורה מונוליטית (כיחידה אחת ללא ציפוי של חרסינה מעל) הוא בעל מקדם שחיקה נמוך מזה של ליטיום דיסיליקט, ולכן ניתן להשתמש בו באזורים אחוריים. זאת במקום כתרים בעלי משטח לעיסה ממתכת (זהב), שהיוו עד לאחרונה כסטנדרט הטיפולי למקרי שחיקה.

זרקוניה אטומה יותר מליטיום דיסיליקט, ולכן היא לא הבחירה הראשונית כיום באזור האסתטי. זאת בתנאי שאפשר לבצע את הכתרים מליטיום דיסליקט, ששמם המסחרי הינו e.max press או e.max cad.
כתרים מליטיום דיסליקט הינם יפים יותר מכתרי זרקוניה, ולכן הם כבשו את העולם בשנים האחרונות. כתרי ליטיום דיסליקט הינם בעלי יכולת העברת אור והחזרת אור טובות יותר מכתרי זרקוניה. כך שניתן להראות את הגוונים החמים של השן שמתחת. גם הכתר נראה טבעי יותר כמו חומר השן וגם פחות אטום.

ניתן לבחור את מידת השקיפות של הכתר. שקוף יותר על מנת להשתמש בגווני השן שמתחת, כאשר השן הינה בגוון בהיר וטבעי, או אטום יותר כדי להסתיר שן שהשחירה. בעזרת ליטיום דיסליקט ניתן לבצע מספר כתרים באזור הקדמי מאותו החומר ובאותה חרסינה בדרגות שקיפות שונות לשיניים שונות ולקבל אחידות והרמוניה. מתאים ליחידות בודדות של כתרים גם באזורים האחוריים, ועד גשר של שלוש יחידות באזור הקדמי.
 
כתרי זירקוניה
אחרי
 
כתרי e.max
אחרי