שיקום הפה

מהו שיקום הפה ?
שיקום, כהגדרתו, הוא החזרת דבר למצבו התקין, או למצבו הקודם, ומטרתו היא לשפר את הטעון שיפור. מכאן ששיקום הוא תנאי הכרחי, ומכאן גם חשוב, להחזרה או להקניית תפקוד יעיל יותר של הדבר המשוקם. מלבד ההיבט הבריאותי שבשיקום – שחשיבותו הינה ערך בפני עצמו – יש בשיקום גם שיפור מן הבחינה האסתטית, והתוצאה: שיפור איכות החיים.
בתוך הגדרה זו נמצא גם שיקום הפה , אלא שבשונה מן המשתמע – שיקום הפה מתחיל כבר מראשית הטיפול בשיניים. למעשה, כל טיפול בשיניים נושא עמו גם אלמנטים של שיקום, אלא שמה שמייחד את השיקום הזה, ומעלה אותו לדרגה גבוהה ביותר, הוא העובדה שאת משימת השיקום מבצע מומחה לשיקום הפה. שיקום הפה כולל כמה וכמה שלבים: החל מבדיקה, אבחנה ותכנון קפדניים, דרך טיפול שגרתי שכולל בין השאר, סתימות, כתרים, הלבנת שיניים ועד טיפול מורכב הרבה יותר. הוא כולל, בין השאר, הרכבת גשרים, השתלת שיניים ופיתרון בעיות סגר.

מי זקוק לשיקום הפה?
למעשה, כל אדם שנדרש לטיפול בשיניו נזקק להתייחסותו של מומחה לשיקום הפה, כבר משלב האבחנה, עבור להכנת תוכנית הטיפול וכלה בביצוע הטיפול עצמו ומעקב אחר שלבי ההחלמה של המטופל.
מומלץ להיוועץ במומחה לשיקום הפה, מאחר שמקצועיותו וניסיונו המקצועי מבטיחים רמת איבחון גבוהה מאוד, ובעקבותיה – ייעוץ מפורט על שלבי הטיפול הנדרשים. יובהר שזכותו של המטופל לקבל את הטיפול מידיו של הרופא המועדף עליו.

מיהו מומחה לשיקום הפה?
מומחה לשיקום פה הוא רופא שיניים, אשר לאחר שנות לימוד ברמה אוניברסיטאית – שבסיומן הוא נדרש לעמוד בבחינות משרד הבריאות ולזכות ברישיון – הוא לומד ארבע שנים נוספות ברמה אוניברסיטאית גבוהה. לאחריהן הוא נדרש לעמוד בבחינות גמר מחמירות שעורך משרד הבריאות. או-אז זוכה הרופא ברישיון ובתעודה של מומחה לשיקום הפה מטעם משרד הבריאות והמועצה המדעית שפועלת ליד משרד הבריאות.

ייחודו של מומחה לשיקום הפה
לא אחת קורה שטיפול שיניים הופך למורכב יותר. הדבר מתגלה אם באבחנה ראשונה, ואם תוך כדי טיפול. משנתגלה אותה מורכבות – יש צורך בהתערבות מומחים נוספים (למשל בטיפולי שורש, ביישור שיניים). מומחה לשיקום הפה הוא "המנצח" על שלבי הטיפול, והוא זה שמתווה את דרכי הטיפול, ובאלה ייחודו.

shikum-hape

סגור לתגובות.