שיננית

השיננית היא חלק חשוב ובלתי נפרד מצוות מרפאת השיניים, מקצוע השיננות הינו מקצוע פרא-רפואי ומוכר על ידי משרד הבריאות.
המקצוע נולד מההבנה ומההכרה כי טיפול מניעתי, תחזוקתי ושמירה על בריאות הפה והחניכיים עדיפים על פני טיפול בנזקי העששת (חורים), דלקות, נסיגות החניכיים, דימום וריח רע מהפה. כל אלו גורמים אי נעימות רבה למטופלים, וגוררים לעיתים כאב וטיפולים ממושכים ויקרים.

השיננית בוחנת את הנתונים הבריאותיים של המתרפא, בודקת את השיניים, חלל הפה, הרקמות הקשות והרכות ומודדת את כיסי החניכיים, כמו כן מבצעת הסרת אבנית, כתמים ומשקעים מעל ומתחת לקו החניכיים (ניקוי עמוק, הקצעת שורשים לפי הצורך), השיננית משתמשת בתכשירים רפואיים לשחרור מושהה במחלות חניכיים ומסייעת במניעת עששת על ידי שימוש בפלואורידציה ואיטום חריצים.
לא פעם מטופלים מופתעים כאשר מוסבר להם שאין שום סיבה לכך שהם יסבלו מרגישות, כאב, או דימום בחניכיים בכל צחצוח (ואף אכילה, דיבור) ריח לא נעים, או טעם לא טוב בפה, כל אלו ועוד ניתנים לטיפול, חשוב לציין כי מחלת חניכיים אשר מטופלת בשלב מוקדם יחסית הינה קלה לטיפול.

היגיינה לקויה גורמת לזיהומים בחלל הפה ובייחוד למחלת חניכיים מתקדמת, מחלת החניכיים יכולה להיות אגרסיבית ומהירה ולא בהכרח כואבת (לכן מטופלים רבים לא תמיד מודעים לה), המחלה מתאפיינת בנסיגת החניכיים ואובדן התמיכה הגרמי, עד שהשיניים "נחלשות", מתנדנדות ומכאן המטופל מתחיל לאבד עוד ועוד שיניים לעיתים תוך זמן קצר.
בשנים האחרונות ישנם מחקרים ועדויות רבות לכך שמחלות השיניים והחניכיים אינן מוגבלות ומשפיעות רק על בריאות חלל הפה. נמצא קשר ועדות מחקרית לכך שמחלת חניכיים לא מטופלת ולא מאוזנת מהווה גורם סיכון למחלות כלליות, מחלות לב וכלי דם, לידה מוקדמת ומשקל לידה נמוך של עובר אצל אימהות עם מחלת חניכיים, כמו כן נמצא קשר גומלין דו-סיטרי בין מחלת החניכיים לסכרת, נמצא כי טיפול במחלת החניכיים עשוי לעזור לאזן ,את הסכרת.

ישנה השפעה רבה לשימוש בתרופות יומיות על מצב החניכיים, ריח פה, יובש פה וכו'. מומלץ להיועץ עם השיננית ולספר לה בעת האנמנזה (שאלון רפואי) באילו תרופות משתמשים. כך השיננית תוכל להיערך לקראת הטיפול ולתת "טיפים" למטופל.
היום וכנראה יותר מתמיד, אנו יודעים כי בעזרת טיפול יומיומי נכון בבית, וטיפול תחזוקתי תקופתי אצל השיננית יש ביכולתנו למנוע את רוב מחלות הפה, ולשמור על השיניים שלנו, בריאות ושלמות.

בריאות הפה, ההרגשה הטובה, החיוך והמראה האסתטי, כל אלו מהווים חלק בלתי נפרד מכרטיס הביקור שלנו.

shinanit

סגור לתגובות.